BOSS KATANA-50 Gen 3
KATANA GEN 3 KATANA-50
We Make The Sound
KATANA-50 Gen 3
Guitar Amplifier
The Next Generation of a Modern Classic
BOSS KATANA Gen 3 Series Overview Video
Third-Generation Katana Amplifier
50-Watt Combo
Custom 12" Speaker
Six Amp Characters
Advanced Tone-Shaping Tools
Foot
Controllable
Main Features
  • Third-generation Katana amplifier with evolved Tube Logic sound and expressiveness
  • Stage-ready 50-watt combo amp with a custom 12-inch speaker
  • Five independent effects sections: Booster, Mod, FX, Delay, and Reverb
  • Four Tone Setting memories for storing all amp and effect settings
  • Power Control for achieving cranked-amp tone and response at low volumes
  • Updated BOSS Tone Studio app (Windows/macOS) for remote editing from a computer or mobile device
  • Download and share Katana sounds on BOSS Tone Exchange
  • Compatible with sounds created on previous stage-class Katana models
Full Features
BOSS KATANA-50 Gen 3
Katana Gen 3: Inspiration Unbound
BOSS KATANA-50 Gen 3
Refined Tube Logic Tones
BOSS KATANA-50 Gen 3
“Sweet Spot” Sound
at Any Volume
BOSS KATANA-50 Gen 3
BOSS EFFECTS INSIDE
Famous BOSS Effects
BOSS KATANA-50 Gen 3
Unrivaled Sound Shaping
BOSS KATANA-50 Gen 3
Save and Control
Your Tones
Amplify External Modelers
Get Connected
The Latest Katana Content
BOSS Katana: What’s New in the Gen 3 Amplifier Series?
Read more
The Ultimate BOSS Katana Buyer's Guide
Read more
Innovation and Wisdom: The Story of the BOSS Katana Series
#WEMAKETHESOUND
#BOSSKatana #KatanaGen3
  • Join Over One Million Players Worldwide
Katana Gen 3 Models:
BOSS Katana-50 Gen 3
50
BOSS Katana-50 EX Gen 3
50 EX
BOSS Katana-100 Gen 3
100
BOSS Katana-100/212 Gen 3
100/212
BOSS Katana Head Gen 3
HEAD
BOSS Katana Artist Gen 3
ARTIST
BOSS Katana Artist Head Gen 3
ARTIST HEAD
Specifications
Rated Power Output
50 W
Nominal Input Level
INPUT: -10 dBu (1 M ohms)
AUX IN: -10 dBu (20 k ohms)
Speaker
30 cm (12 inches) x 1
Controls
POWER switch
MASTER knob
POWER CONTROL switch (STANDBY, 0.5 W, HALF, MAX)
[AMPLIFIER]
VARIATION button
AMP TYPE switch (ACOUSTIC, CLEAN, PUSHED, CRUNCH, LEAD, BROWN)
GAIN knob
VOLUME knob
[EQUALIZER]
BASS knob
MIDDLE knob
TREBLE knob
[EFFECT]
BOOSTER button
MOD button
FX button
DELAY button
REVERB button
TAP button
BOOSTER knob
MOD knob
FX knob
DELAY knob
REVERB knob
[TONE SETTING]
CH1 button
CH2 button
PANEL button
Indicators
VARIATION
BOOSTER
MOD
FX
DELAY
REVERB
TAP
CH1
CH2
PANEL
Connectors
INPUT jack: 1/4-inch phone type
POWER AMP IN jack: 1/4-inch phone type
STEREO PHONES jack: Stereo 1/4-inch phone type
CTL CH1/CH2 SOLO jack: 1/4-inch TRS phone type
EXP PEDAL jack: 1/4-inch TRS phone type
AUX IN jack: Stereo miniature phone type
USB COMPUTER port: USB type-C®
BLUETOOTH ADAPTOR SLOT: Bluetooth® Audio MIDI Dual Adaptor
AC IN jack
Power Consumption
47 W
Accessories
Owner's manual
Power cord
Options (sold separately)
Footswitch: BOSS FS-5L, BOSS FS-6, BOSS FS-7
Expression pedal: Roland EV-5, BOSS EV-30, BOSS FV-500L, BOSS FV-500H
Bluetooth® Audio MIDI Dual Adaptor (Model BT-DUAL)
Amplifier Stand: BAS-1
Size and Weight (Include handle and rubber feet)
Width
470 mm
18-9/16 inches
Depth
238 mm
9-3/8 inches
Height
398 mm